K-vitamin (Fillokinon)

K-vitamin (Fillokinon)
K-vitamin (Fillokinon)

A K-vitamin (Fillokinon) zsírban oldódó vitamin. Megjelenési formájában hasonlóan a D-vitaminhoz több megjelenési formában is létezik, így a szervezetben megtalálható a K1-vitamin és K2-vitamin is. A K1-vitamin jellemzően zöld növényekben lelhető fel, míg a K2-vitamint inkább a baktériumok szintetizálják. A K-vitamin is rendelkezik úgynevezett elővitaminnal, provitaminnal, mely provitamin a menadion. A K-vitamin bár zsíroldékony vitamin mégsem raktározódik túl hosszú ideig a szervezetben. Terhesség utolsó heteiben nem javasolt a szedése. A K-vitamin szedése esetén ügyelni kell arra,hogy az A-vitamin gátolhatja a K-vitamin felszívódását.

Mihez szükséges a K-vitamin?

A K-vitamin szerepe a véralvadásban jelentős, illetve a máj méregtelenítésében is fontos szerepet játszik. A K-vitamin a szervezet sérülése esetén a véralvadási faktorok aktivizáláshoz elengedhetetlen, ha nincs elég K-vitamin nem a megfelelő alvadási faktorok jönnek létre így a véralvadás, a vérzés ideje megnyúlik, esetenként vérzékenység is felléphet.

Mennyi szükséges a K-vitaminból?

A táplálékkal felvett K-vitamin pusztán 10-70%-ban szívódik fel, míg jelentős mennyiségű K-vitamin termelődik szervezeten belül a bélflórákban. Jól működő bélrendszer esetén a K-vitamin mennyisége elegendő, csecsemőknél valamint bélgyulladásban vagy krónikus bélbetegségben szenvedők között, antibiotikum kúra után felléphet K-vitamin hiány. Ebben az esetben a K-vitamint kívülről kell pótolni.

Miben található K-vitamin?

A K-vitaminok közül a K1-vitamint táplálkozással pótoljuk. Ilyen ételek a zöld ételek, mint a spenót, brokkoli, káposzta, főzeléknövények, bimbós kel, kelkáposzta.  tejtermékek és a máj is jelentős K-vitamin forrás. A K2-vitamint a szervezeten belül, az elővitaminok (menadion), bélflórák pótolják.

Hiányállapotok a K-vitamin kapcsán

A K-vitamin hiánya vérzékenységgel, véralvadási problémákkal járhat. Az E-vitamin enyhe véralvadásgátló hatását K-vitamin és E-vitamin együttes szedése esetén figyelembe kell venni, ebben az esetben javasolt a két vitamin bevitele között néhány órát várni.

A K-vitamin túladagolása

A K-vitamin túladagolása felnőtt emberen nem ismert. Csecsemők esetében a túlzott K-vitamin bevitel idegi károsodást okozhat.